Su Arıtma Hakkında

Su Arıtma Sisteminin Kaç Filtresi Vardır?

Genellikle, bir RO sistemi mutfak lavabosunun altına kurulur ve depolanır. Tezgah altı Ters Osmoz (RO) Su Arıtma   sistemlerinin bir tutma tankı ve birkaç Filtrasyon aşaması vardır. Çoğu sistemin ters Ozmos işlemi sırasında neler olduğu aşağıda açıklanmıştır:

Birinci Aşama: Bu, sistemi tıkayabilecek ince, suda askıda bulunan kirleticileri azaltarak ünitenin membranlarını korumak için tasarlanmış bir ön Filtrasyon aşamasıdır.

İkinci Aşama: İkinci aşama, klorun ince film malzemesi zarlarına zarar verebileceğinden, kloru uzaklaştırmak için Filtrasyon içerir.

Üçüncü Aşama: İkinci aşama ile aynı işlemi görürü ancak karbon yapısı toz şeklinde değil 5 mikron gözenekleri olan blok haldedir.

Dördüncü Aşama: Bu, hem estetik hem de sağlıkla ilgili kirleticileri çok çeşitli şekilde çıkarmak için tasarlanmış yarı geçirgen bir membrandır. Su buradan arıtılmış suyu tutmak için basınçlı bir depoya gider.

Beşinci Aşama: RO prosesinin son aşaması genellikle kalan estetik tadı veya kokuyu giderecek bir karbon sonrası Filtrasyon aşamasıdır – eğer isterseniz, “Tatlandırma ve alkaliteyi artırma”.

Buzdolabına RO Su Arıtma Sistemi Bağlanır mı ?

Tezgah altı Ters Ozmos (RO) Su Arıtma   sistemleri gelen soğuk su hattına, drenaja ve bağımsız bir musluğa bağlanır. Ancak bir su arıtma servisnin buzdolabınıza ve / veya buz makinenize bir RO ünitesi bağlaması da mümkündür.

Su uzmanı büyük olasılıkla lavabo altı RO ünitesinden buzdolabınıza çeyrek inçlik bir tüp çalıştıracaktır. Su basıncı bazı buz dolaplarında dikkate alınır, bu nedenle Ters Ozmos (RO) Su Arıtma   ünitesinden gelen basınç gelen hat basıncının yaklaşık üçte ikisi olduğundan, RO sisteminizin kullanım kılavuzuna başvurduğunuzda emin olun.

RO Su Arıtma Sistemi Her Gün Ne Kadar Su Arıtabilir ?

Tipik tezgah altı ters Ozmos Su Arıtma tankı 12 inç çapında ve 15 inç boyundadır. Ters Ozmos sistemi 40 ila 100 psi arasındaki su basıncı altında çalışacak ve günde 45-340 Litre üretecektir.

Ters Osmoz Su Arıtma Sistemi Gürültülü mü?

Genel olarak, ters Osmoz sistemleri çok sessizdir; ancak “konsantre” veya atık su Membran dan drenaja akarken “gürleyen” bir ses duyabilirsiniz. Ters Osmoz, “çapraz akış” suyu kirlenmiş konsantreyi sistemden uzaklaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Bu yıkama ünitenin kirlenmesini önler. “Tıslama” sesi gibi başka sesler duyarsanız, derhal yerel su arıtma uzmanınızı arayın, çünkü su basıncı, hava boşluğu veya bir sızıntı ile ilgili bir sorun olabilir.

Ters Ozmos Su Arıtma Cihazı için Elektrik İhtiyacınız Var mı?

Yeni nesi dijital su arıtma cihazları ve pompa kullanan su arıtma cihazları elektrik enerjisine ihtiyaç duyarlar. Ancak elektrik tüketimi ortalama 2 Watt civarındadır. Standart su arıtmalar ve pompa kullanmayan su arıtma cihazları ise elektrik enerjisine ihtiyaç duymazlar. Bu tür su arıtma cihazları su basıncı ile çalışmaktadır.

Ters Ozmos Su Arıtma Suyu, Şişelenmiş Su ile Nasıl Karşılaştırılır?

Doğru bakım ile bir Ters Ozmos Su Arıtma sistemi uzun yıllar dayanabilir. Filtreler, planlanan değiştirme zamanlarında değiştirilmelidir. Karbon, tortu ve son tatlandırıcı filtreleri genellikle 12 ayda bir değiştirilir ve Ters Ozmos Su Arıtma membran filtresi iki yılda bir değiştirilir. (Bunlar genel önerilerdir ancak su kullanımı ve hane halkı büyüklüğü belirleyici faktörlerdir). Bazen, boruların veya tutma tankının değiştirilmesi gerekecektir, ancak genel olarak, Ters Ozmos Su Arıtma sistemlerinin bakımı çok basit ve kolaydır ve yıllarca çalışacaktır.

Ters Ozmos Su Arıtma Sistemi Çalışma Ömrü Nedir?

Kesinlikle. Yalnızca maliyete bakıldığında, Ters Ozmos Su Arıtma sistemleri genellikle dört kişilik bir ailenin kullanımı için günde 150 kuruştan daha az maliyetlidir. Maliyet tasarrufu perspektifinden bakıldığında, çoğu Türk Vatandaşı şişelenmiş su için yılda 1500 TL  harcar. Ters Ozmos Su Arıtma kullanan hane halkı ise yılda 500 TL harcar. RO sistemi yaklaşık  TL / yıl için çalıştığında yaklaşık 1000 TL / yıl tasarruf sağlayacaktır. Ve hiçbir maliyet perspektifi, Ters Ozmos Su Arıtma’nın sağlık yararları bakımından ortaya koyduğu değeri karşılamaz! Ters Ozmos Su Arıtma sistemleri, pestisitler, herbisitler, klor, kloramin ve arsenik gibi zararlı kirleticileri temizleyebilir – kesinlikle bir Ters Ozmos Su Arıtma sistemini “buna değer” yapar.

Bir Ters Ozmos Su Arıtma Sistemi Kullanmaya Değer Mi?

Kesinlikle. Yalnızca maliyete bakıldığında, Ters Ozmos Su Arıtma sistemleri genellikle dört kişilik bir ailenin kullanımı için günde 150 kuruştan daha az maliyetlidir. Maliyet tasarrufu perspektifinden bakıldığında, çoğu Türk Vatandaşı şişelenmiş su için yılda 8832 TL  harcar. Ters Ozmos Su Arıtma kullanan hane halkı ise yılda 1200 TL harcar. RO sistemi yaklaşık  TL / yıl için çalıştığında yaklaşık 7632 TL / yıl tasarruf sağlayacaktır. Ve hiçbir maliyet perspektifi, Ters Ozmos Su Arıtma’nın sağlık yararları bakımından ortaya koyduğu değeri karşılamaz! Ters Osmoz Su Arıtma sistemleri, pestisitler, herbisitler, klor, kloramin ve arsenik gibi zararlı kirleticileri temizleyebilir – kesinlikle bir Ters Ozmos Su Arıtma sistemini “buna değer” yapar.

Ters Ozmos Su Arıtma, Suda Bulunan Faydalı Mineralleri Yok Eder Mi?

Musluk suyu her şehre ve su kaynağına göre değişir. Bazı musluk suyu, suyun tadını ve kokusunu etkileyebilecek mineral içeriklidir. Suyu Ters Ozmos Su Arıtma sistemiyle filtrelemek, sudaki minerallerin çoğunu giderir ve içme suyu estetiğini büyük ölçüde geliştirir. Sudaki mineraller, vücudumuzun sindiremeyeceği inorganik bir durumda olduğundan, mineralleri uzaklaştırmak Ters Ozmos Su Arıtma suyu sağlıksız hale getirmez. Bu nedenle, mineraller sağlık için gerekli olmakla birlikte, vücudumuzun sağlıklı olması için gereken minerallerin birincil kaynağı içme suyu olmadığını ve vücudumuzun sindirebileceği bir formda minerallerin gıdalarda olduğunu unutmayın.

Ters Ozmos Su Arıtma, Mineral ve Alkali Filtre Eklenebilir Mi?

Evet, Alkali filtreler ile Suyu 8,5-9,5 Aralığında olmasını sağlayabilir ve Mineral filtreler ile suyunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Ters Ozmos Su Arıtma Cihazını Kiralayarak Kullanabilir miyim?

Evet, Ters Ozmos Su Arıtma Cihazlarını kiralayabilirsiniz. Türkiye’de Kurumsal ölçekte 3 firma bu imkanı tanımaktadır. Aralarında kullandıkları teknoloji, sözleşme şartları ve fiyatlandırma olarak belirli farklılıklar mevcuttur. Geniş bilgi için Tıklaynız